Historie Strojaře

Oznámení a diskuze ohledně fungování tohoto webu a jeho souvisejících aktivitách.
Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá. Zde můžete přímo komunikovat s adminy, moderátory a dalšími členy týmu Strojař.com.
Pokud máte nějaký dotaz, problém, připomínku či nápad na zlepšení fungování tohoto webu a jeho souvisejících aktivit, zde je to pravé místo :)
Odpovědět
Uživatelský avatar
R3gi
Admin
Admin
Příspěvky: 444
Registrován: 22. říjen 2012, 12:07

Historie Strojaře

Příspěvek 07. duben 2017, 16:03

Strojař. Kdo by jej neznal? Oblíbené studentské fórum založené a spravované studenty strojní fakulty ČVUT. Tisíce a tisíce studijních podkladů a zkušeností hromaděných po generace. Zpracované příklady, které nelze nikde jinde najít. Málokdo se bez něj v průběhu studia obejde. Jaké však byly jeho začátky a s jakými problémy se musel potýkat, než si našel cestu do našich srdcí?

V dávných temných dobách byly studijní materiály sdíleny pouze mezi malými skupinkami studentů. Občas se našlo pár studentů, kteří sbírali podklady od ostatních a umísťovali je na své soukromé webové stránky. Dalo by se říci, že každý měl hromadu odkazů na různorodé weby a byl rád, když se mu podařilo najít něco užitečného.
Pravděpodobně nejslavnějšími se staly jednoduché HTML stránky doplněné o chatovací místnost, které vytvořil kolem roku 2005/2006 tehdejší student Ondřej Sihelský. Pojmenovány byly po jeho rodné obci „Břve“. Díky poměrně velkému množství podkladů, které se mu podařilo nahromadit, se Břve stalo velmi populárním a dnes jej lze považovat za přímého předchůdce Strojaře.
Jak však Břve nabíralo na popularitě, ukazovaly se i jeho limity. Bohužel, sbírání dokumentů od spolužáků prostřednictvím e-mailů a jejich ruční umísťování na statické webové stránky, které měl na starosti většinou jen autor stránek, bylo krajně neefektivní. Vše stálo a padalo na jednom člověku. Postupem času byly aktualizace velmi pomalé, někdy žádné, a chatovací místnost se plnila příspěvky a spamem. Jakmile Ondřej opustil školu, měl stále méně a méně času držet krok s poptávkou po sdílení informací.
Vedle Břve vznikaly obdobné projekty, které však měly jednu a tutéž slabinu – jediného správce. Vše bylo roztříštěné a hledání kvalitních podkladů bylo úmorné a neefektivní. Prakticky všechny stránky po čase přestaly být aktualizovány, zastaraly a většina z nich postupně zanikla. Studijní podklady se běžně ztrácely v hlubinách Internetu.
Tohoto problému si všiml a rozhodl se jej řešit Matěj, student známý pod přezdívkou Mates. Přišel s myšlenkou vytvořit platformu, kde se soubory sdílí volně mezi lidmi, bez nutnosti přidávání souborů jedním člověkem. Vše mělo být uchováváno na jedné doméně, aby se zabránilo ztrácení materiálů z neplacených úložišť. 13. února 2007 spustil Mates na vlastní náklady diskuzní fórum, stavějící na open-source systému phpBB. Strojař byl na světě.
Začátky nebyly lehké. Strojař začínal jako mladší ošklivější bráška Břve. Spousta lidí si myslela, že nemůže nikdy uspět, když je Břve tak rozjeté a viděla ho spíše jako nadbytečný. Všichni byli zvyklí navštěvovat Břve a neměli důvěru v nové webové stránky, které se obsahem teprve začínaly plnit. Mates platil pravidelně v té době velice drahý hosting, což umožnilo ukládat soubory pod jedinou doménu a nepřicházet tak o kvalitní obsah. Pro přidání příspěvku nebyla tehdy nutná registrace. Moderování fóra bylo obtížné a prosazování jakýchkoliv pravidel bylo prakticky nemožné. Fórum bylo často napadáno roboty a práce přibývalo.
Dne 16. 5. 2007 se na fórum ze zvědavosti registroval uživatel Albi87 (později známý jen jako Albi) a nabídl se, že pomůže s administrací. Mates souhlasil. Následovalo zavedení povinných registrací uživatelů, což zpočátku vyvolalo velkou vlnu nevole, kterou brzy vystřídal raketový růst uživatelské báze. Přišli noví moderátoři, byla stanovena pořádná pravidla sdílení a chování. Přibyla také reklama, díky níž bylo možné pokrýt výdaje na provoz. Tyto hlavní kroky zajistili Strojaři přežití a růst.
V roce 2009 končil Mates studium a fórum převedl na Albiho. Po dohodě s Ondřejem se také podařilo získat pod křídla Strojaře stagnující stránky Břve. Po spojení Břve a Strojaře bylo jasno. Strojař je jednička, ale přitom všem, co milují Břve nabízí řešení v podobě břve.strojar.com. Všichni znají Strojaře, všichni ho používají a přichází první nárazy na akademický senát, výtky kantorů a je potřeba řešit etiku, morálku sdílení apod. Koncem roku 2009 byla také po bouřlivé diskuzi vytvořena V.I.P. sekce, jejímž cílem bylo podpořit slušné a aktivní uživatele. Strojař se stal velmi populárním a snad nebylo studenta, který by jej neznal.
Po odchodu Albiho ze školy v roce 2012 to však šlo se Strojařem z kopce. Albi měl na správu méně času a nástupce se nedařilo najít. Nebyl nikdo, kdo by fórum aktualizoval, čistil a dal mu další růstový potenciál. Spolu s nárustem popularity sociální sítě Facebook začali uživatelé své dokumenty sdílet skrze uzavřené skupiny na Facebooku a chyby z minulosti se opakovaly. Data se ztrácela, docházelo k problémům s vyhledáváním a tříděním. Strojař mezitím začal chátrat. Fórum bylo napadáno roboty, uživatelé si stěžovali, ale přitom se o fórum nikdo nechtěl starat. V roce 2015 byla situace kritická. Albi zahájil poslední hledání nového administrátora s tím, že byl odhodlán fórum vypnout, pokud nikoho nenajde.
S nabídkou pomoci přispěchalo hned několik uživatelů, kteří se stali moderátory. Pomoc s administrací nabídl R3gi, kterého poté Albi učinil novým správcem. Následně došlo v krátké době k mnoha změnám. Na konci léta roku 2015 byl starý systém nahrazen zcela novou verzí, došlo k pročištění a protřídění diskuzí a revizi pravidel. Strojař také získal nový vzhled a byl skokově navýšen limit pro nahrávání souborů z 10 MB na 128 MB. Započaly přípravy na změnu konceptu V.I.P. členství. Počátkem roku 2016 byl také zahájen zdlouhavý a pracný přenos všech archivních souborů z Břve přímo na Strojaře. Rovněž byla provedena revize financování provozu serveru pomocí reklam a sponzorských příspěvků. Po splnění přísných podmínek byl Strojař zapsán na seznam výjimek komunity Adblock, velmi rozšířené aplikace pro blokování reklam. Zhruba v polovině roku 2016 byl také v rámci zvýšení úrovně zabezpečení proveden přechod na zabezpečený komunikační protokol https. 20. ledna 2017 byla dokončena obnova souborů z Břve a týž den byl archiv Břve zpřístupněn VIP uživatelům. Opět se začalo blýskat na lepší časy. Zda práce nebyla marná, však ukáže až čas…
Díky úsilí komunity Strojař vždy překonal všechny překážky, funguje nepřetržitě od svého založení a zároveň se nikdy neodchýlil od záměrů, kvůli kterým byl vytvořen. Stal se unikátním místem, které nemá mezi studentskými weby obdoby. Odvedena byla spousta práce, za níž patří poděkování nejen všem administrátorům a moderátorům, ale také všem aktivním uživatelům, kteří Strojaře podporují a bez nichž by Strojař nebyl tím, čím je.

Text publikován u příležitosti výročí 10 let od založení Strojaře. Text sepsal R3gi ve spolupráci s Albim, 29. 2. 2016.

Uživatelský avatar
Foxtrot
Veterán
Veterán
Příspěvky: 15
Registrován: 20. srpen 2015, 18:48

Re: Historie Strojaře

Příspěvek 15. duben 2017, 15:46

Tak snad nám Strojař neumře až odejdeš ty R3gi.

Odpovědět

Zpět na „O tomto fóru“