Osová síla

Vše co potřebujete a není to v jiném fóru. Tzn. DOTAZY, PROSBY, SHÁNĚNÍ REFERÁTŮ…
Odpovědět
Frederic
Příspěvky: 5
Registrován: 17. prosinec 2016, 22:34

Osová síla

Příspěvek

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na výpočet osové síly v závitu za pomoci utahovacího momentu a momentu tření v závitech. Našel jsem na tomto webu vzorec, který by mohl vyhovovat: http://www.technickevypocty.cz/index.ph ... y&Itemid=7 , ale nevím jakou hodnotu zvolit za f3 a za D. Je tam takový problém, že celkové namáhání ohyb/tah musí být menší, nebo rovno 63,25Mpa pro ocel 11500 a to za normálních podmínek ani zdaleka nevystačí (materiál změnit nemohu - zadání). Promiňte asi je to nejspíše triviální, ale nedokázal jsem na to přijít sám, tak Vás žádám o pomoc.
Předem děkuji za všechny rady a ochotu.

hax28
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 177
Registrován: 27. září 2009, 12:22

Re: Osová síla

Příspěvek

Lol, priste budem vyplnovat jmena do protokolu ne? :)

Jinak nechapu zadani .. Kdyz sroub z 11500 nevyhovi coz nevim jak je delas ostatni postup tak proste nevyhovi a dam tam sroub z 10.9 a mam klid :)

Jinak to zadani nejak nechapu co a jak chces vypocitat .. Ten Roztecnej prumer nevim .. Ale tady na tom webu mas asi 3 sekce plny skript kde se sroubovej spoj pocita snad vsude tak by stalo za to se tam kouknout treba casti stroju od svece :) jinak to f3 je asi treni mezi materialem podlozky a matice coz treba resi Strojnicke Tabulky nejakou tabulkou :D kde je f pro treni treba ocel - ocel ;) jinak kazdy lepsi starsi tabulky maj tenhle vypocet ve svy kapitole (nemyslim tabulky od drastika nebo vavry, ale cernoch atd.)
http://www.strojka.opava.cz/UserFiles/F ... -07-03.pdf
Sel bych na to podle tohodle

Frederic
Příspěvky: 5
Registrován: 17. prosinec 2016, 22:34

Re: Osová síla

Příspěvek

Dobrý den,
No abych upřesnil to zadání :D má to bejt pro výpočet hřídelové spojky pružné čepové, která má v sobě 4 čepy se závitem a ty se počítaj na tah a ohyb. Ohyb je v pořádku, ale na tah potřebuju tu osovou sílu a ta je vyjádřena ze vzorce pro utahovací moment, kterj je 24500Nmm pro p.t. 8.8... normálně mi tam působí právě síla na všechny 4 čepy cca 52400N ( to je počítaný podle toho vzorce co ste posílal) což je celkem masakr.. :D Takže jsem přemýšlel nad tím jak sílu zmenšit a chtěl jsem nějak započítat do vzorce třecí moment tak jak mi to řekl učitel :D Chtěl sem právě proto ověřit jak to teda je.. :-D A právě já bych se s tim taky nepáral a šoupnul tam lepší materiál, ale učitel prostě tvrdí že to tak jde tak nwm... Ale asi to udělám tak jak jste říkal.. vykašlu se na 11 500 a šoupnu tam 14331 a hotovo...
Naposledy upravil(a) Frederic dne 18. prosinec 2016, 12:25, celkem upraveno 2 x.

hax28
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 177
Registrován: 27. září 2009, 12:22

Re: Osová síla

Příspěvek

Jakej mas vykon? Dej sem cely zadani se ti na to vecer kouknu

Frederic
Příspěvky: 5
Registrován: 17. prosinec 2016, 22:34

Re: Osová síla

Příspěvek

P=7kw
n=950/min
4 čepy
k=4
mat. hřídele + čepu je 11 500

Navrhněte jednoduchou čepovou pružnou kotoučovou spojku pro spojení asynchroního motoru s kotvou na krátko s kalovým čerpadlem. Pro výpočet bereme horní mez tolerance provozního součinitele k.. což je 1,7

P.S. Díky :D

hax28
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 177
Registrován: 27. září 2009, 12:22

Re: Osová síla

Příspěvek

Mk mi vyslo 70 Nm tedy kdyz si zvolim roztecnej prumer 150.dosazuju do vzorce Mk= 9550 * P[kW]/n[ot]=9550*7/950=70Nm a mmnt spojky Mv = Mk*k= 70*1,7 = 120Nm tak z 120 Nm mam silu celkovou dle vzorce Fs=2*Mv/Droztecny =1600N a vzhledem ke 4 sroubum mam 400N na sroub ...

Asi se nekde vlodila chyba .. Pocitano z hlavy na mobilu u obeda .. Radim prepocitat

Frederic
Příspěvky: 5
Registrován: 17. prosinec 2016, 22:34

Re: Osová síla

Příspěvek

Pockat, neni tohle ale náhou síla kolmá na šroub? Takhle jsem právě počítal sílu na to abych zjistil namáhání na ohyb coz pri roztecnem průměru D=48mm, který jsem vypočítal z empirických vzorců, a celková síla kolmo působící na šroub mi vyjde 1246N z toho pak Mo kterej působí na rameni a=10,6 který je taky odvozeno z empirických vzorců z toho Mo/Wo = 8,4Mpa a tím pádem pohoda. Mě jde o osovou sílu, kterou máš vyvozenou utahovacím ( z tabulek pro 8.8 ) a třecím momentem v závitu kterej právě nevim jak získám a jakej je právě ten vzorec co bude pro osovou sílu finální

hax28
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 177
Registrován: 27. září 2009, 12:22

Re: Osová síla

Příspěvek


Frederic
Příspěvky: 5
Registrován: 17. prosinec 2016, 22:34

Re: Osová síla

Příspěvek

Ahoj, jak se jmenuje ta učebnice ? :D musim mít! :D Jo tak to bych takhle mohl zkusit :D ušetří mi to 2 strany výpočtů :D Připsal bys mi pls i ISBNko a Autora/y ? asi to tam fakt použiju :D

hax28
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 177
Registrován: 27. září 2009, 12:22

Re: Osová síla

Příspěvek


Odpovědět

Zpět na „HLAVNÍ DISKUZE“