Dálkové studium?

Vše co potřebujete a není to v jiném fóru. Tzn. DOTAZY, PROSBY, SHÁNĚNÍ REFERÁTŮ…
Odpovědět
dvořka9
Příspěvky: 4
Registrován: 20. listopad 2012, 20:02

Dálkové studium?

Příspěvek

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jak je to na FS s dálkovým studiem? Jak často se chodí do školy a dá se to vůbec stíhat? Jak moc jsou vlídní profesoři k "dálkařům"? Jednalo by se mi o lehčí obor, Výroba a ekonomika ve strojírenství.
Díky moc za postřehy

Uživatelský avatar
honzamo
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 53
Registrován: 21. září 2009, 21:26

Re: Dálkové studium?

Příspěvek

Ahoj, mám zde zkušenosti s prezenčním i kombinovaným studiem. (nejdříve TZSI prezenčně a teď od třeťáku VES kombinovaně).

Kombinované studium má vždycky jeden den v týdnu, do kterého jsou rozvržené konzultace (v podstatě přednášky, nepovinné a soustředění - povinné).

Aktuální rozvrhy dálkařů na VES jsou tady: https://kos.fs.cvut.cz/pdf/1k.pdf https://kos.fs.cvut.cz/pdf/2kVES.pdf https://kos.fs.cvut.cz/pdf/3kVES.pdf

Ve třeťáku už máme tři povinně volitelné předměty, které v rozvrhu nejsou. U mě na ústavu řízení a ekonomiky podniku se u nich domluvilo, že jen vypracujeme nějakou seminárku a dostaneme zápočet.


Přístup vyučujících k dálkařům mi obecně přijde lepší, chápou, že nemáme moc času do školy chodit. Ale zatím jsem na dálkovém jen měsíc, tak ještě nemůžu moc soudit...

Rozhodně je to pro mě příjemnější než druhák v prezenčním, kde už jsem taky pracoval a rozvrh jsem měl naházený do 1-2 dnů v týdnu (samozřejmě bez přednášek).

Uživatelský avatar
Mr. X
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 263
Registrován: 09. prosinec 2007, 21:51

Re: Dálkové studium?

Příspěvek

Tak já to doplním o info z navazujícího - obor Výrobní a materiálové inženýrství, kde žádnej rozvrh není, vše je na domluvě a některými je ta domluva opravdu "úžasná".

Na dálkaře se co se týče rozvrhu kašle, takže pokud nemůžeš na cvičení a přednášky pro denní, máš smůlu. Do školy pravidelně každý týden nechodíš, ale na některý cvičení je několik povinných cvičení v semestru kam musíš. Opět v časech běžných cvičení pro denní studenty.

Jinak ti většinou zadají zpracovat nějaký referáty.

Jestli se to dá zvládat zatím nemůžu posoudit, semestr začal teprve nedávno a první zkouškový mě teprve čeká.

dvořka9
Příspěvky: 4
Registrován: 20. listopad 2012, 20:02

Re: Dálkové studium?

Příspěvek

Děkuji moc za odpovědi...jinak studenti VES jsou bráni něco jako "odpad"? Já nevím, jestli jít na TZSI nebo VES, ale přijde mi zbytečné mít 3 roky jenom "teorii". Jaký na to máte názor?

Aizerin
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 149
Registrován: 13. únor 2011, 19:00

Re: Dálkové studium?

Příspěvek

VES je brán na některých ústavech jako odpad, co vím tak kombinované na Bc je dost o samostudiu (a na kombi předtermínech berou, že jsi z kombinovaného, u zápočtů to zohledňují, ale pak u zkoušky s deňákama jsem nezažil, že by to řešili) Pozn. já jsem deňák

Uživatelský avatar
mekánik
Veterán
Veterán
Příspěvky: 60
Registrován: 13. leden 2008, 18:10

Re: Dálkové studium?

Příspěvek

Otázka tu leží už pár měsíců, ale třeba si to ještě přečteš:
Celou FS jsem absolvoval při práci jako dálkař, takže snad poskytnu fundovaný pohled. Režim přibližně už popsali kolegové výše, takže jen doplním detaily.
K tvým dotazům:

- Dá se to vůbec stíhat?
Dá, ale rozhodně to není nic pro flákače, kteří chtějí jen tak školou proplout. Pokud se při tom chystáš pracovat na full time, tak je to docela kouř. Pokud nebudeš mít v paralelce milenku, která ti bude servírovat všechny zákulisní informace, kde se dá co očůrat, aby člověk prošel s minimem námahy, tak dálkovou formou tomu budeš muset minimálně první 2-3 roky věnovat o dost víc času, než kdybys do školy chodil s denňáky na všechna cvika. Proč to tak funguje by bylo na delší analýzu, v případě zájmu to mohu rozebrat :)

- Jak jsou vlídní "profesoři":
Jak kdo. Většinou se snaží vycházet vstříc, ale spíš jen ohledně povinné docházky v druhé části studia. Po chodbách se šeptá, že na dálkaře jsou všichni hodnější, ale jelikož děláš drtivou většinou zkoušek v normálních termínech s denňáky, tak se tě u písemky nikdo neptá, jestli jsi dálkař a požadavky jsou totožné. Je fakt, že za celou dobu studia byly asi 3 okrajové předměty, které jsme dostali tak nějak v podstatě za účast a denňáci na to museli dělat nějakou semestrálku, ale vždy to byla nějaká dvoukreditová legrace. Rozhodně to nečekej u klíčových (těžkých) předmětů. Naopak, u většiny zkoušek ti budou těžce chybět cvika a přednášky, protože ze skript se něco občas trochu těžce chápe, nebo daný zkoušející dává nějaké svoje modelové příklady, které nejsou ve skriptech řešené, atd. Zkrátka spíš to vidím jako výrazné znevýhodnění.

- Lehčí obor Výroba a ekonomika
Trochu z té otázky cítím, že bys chtěl být Ing. co nejlehčí cestou. Hodně dobře si to rozmysli, proč vlastně chceš studovat tady. On i ten "lehčí" ekonomický obor znamená, že musíš projít stejnou sadou základního studia, jako všichni ostatní a to rozhodně úplně lehké není. A ani ta ekonomika není zrovna zadarmo. S odstupem času a vypitím mnoha piv s kolegy z jiných oborů musím říct, že pokud si nevybereš něco vyloženě drsného (asi 2 obory), tak ostatní obory se náročností zase tak moc neliší. Všude jsou nějaké předměty téměř "zadara", stejně jako velmi náročné, až nechutné. Zvol tedy obor spíš podle toho, že se mu chceš v praxi věnovat a na trhu práce je po něm poptávka, než proto, že se o něm vypráví zaručené skazky, jak je snadný.
Projdi si taky předměty, které se na oborech učí a řekni si, jestli se tě víc baví technologie, materiály, programování CNC ... nebo na té ekonomice věci jako statistika, účetnictví ...

Snad ti to pomůže.
I'm your father!

Odpovědět

Zpět na „HLAVNÍ DISKUZE“