Výpočet ochlazení tělesa na vzduchu

Vše co potřebujete a není to v jiném fóru. Tzn. DOTAZY, PROSBY, SHÁNĚNÍ REFERÁTŮ…
Odpovědět
pbaum1
Příspěvky: 1
Registrován: 30. duben 2013, 09:05

Výpočet ochlazení tělesa na vzduchu

Příspěvek

Ahoj Kolegové
Všude jsem hledal vzorce a nic se mi nepovedlo najít. Proto bych měl na Vás tuto prosbu potřeboval bych zpočítat jak rychle se ochladí ocelový válec o průměru 840/750 délky 840 z 300°C na 275°C na vzduchu o teplotě 20°C.
Předem děkuji za Vaší odpověď zn. spěchá
díky Petr

Uživatelský avatar
MRAK
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 87
Registrován: 13. leden 2008, 22:34

Re: Výpočet ochlazení tělesa na vzduchu

Příspěvek

Hledal jsi špatně!
Najdi si tabulky pro přirozenou konvekci a pomocí nich vypočteš nějaký podobnostní čísla (Gr a Pr patrně) pomocí těchto čísel spočteš koeficient přestupu tepla a pak už je to ODR nestacionarniho vedeni tepla do který bude vstupovat Cp oceli, objem válce, hustota, alfa, Tokoli a budeš to integrovat urcitym integralem kde meze budou tvoje teploty.

PS Budeš muset v těch tabulkách hledat podle toho, jaká je poloha válce v prostoru.

FliegenderZirkus
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 90
Registrován: 10. září 2009, 21:00

Re: Výpočet ochlazení tělesa na vzduchu

Příspěvek

Jen doplním kolegu poznámkou, že u takto velkého tělesa už rozložení teploty dost dobře nelze považovat za konstantní a teplota na povrchu se od teploty uprostřed bude podstatně lišit. Bylo by proto potřeba upřesnit zadání a řešit PDR místo ODR. Jakmile budeš znát (alespoň přibližné) hodnoty alfa a lambda, spočítej si Biotovo číslo, kam za charakteristickou délku dosadíš poměr objemu a povrchu válce. Jestliže Bi vyjde větší než řádově desetiny, tak rychlost kondukce uvnitř tělesa nelze považovat za nekonečnou a musíš uvažovat prostorové rozložení teploty.

Odpovědět

Zpět na „HLAVNÍ DISKUZE“