Momentový klíč

Vše co potřebujete a není to v jiném fóru. Tzn. DOTAZY, PROSBY, SHÁNĚNÍ REFERÁTŮ…
Odpovědět
L.u.k
Příspěvky: 17
Registrován: 10. červenec 2009, 16:28

Momentový klíč

Příspěvek

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit, jestli byste někdo neměl nějaký výkres, skicu nebo adresu, kde bych mohl najít znázorněný vnitřní mechanizmus momentového klíče, kde by byl patrný jeho princip (buď ten ráčnový nebo torzní), myslím např. nějaké to ozubení atd. nikdy jsem to bohužel neviděl a na netu jsem nic nenašel. Tak kdyby mi někdo poradil, byl bych vděčný.

děkuji za odpověď

Lukáš

arw
Veterán
Veterán
Příspěvky: 218
Registrován: 27. duben 2008, 15:26

Re: Momentový klíč

Příspěvek

zkoušels hledat v angličtině klíčový slova jako: torque wrench, principle, drawing ? tak třeba.. http://www.freepatentsonline.com/6990877.pdf :wink:

L.u.k
Příspěvky: 17
Registrován: 10. červenec 2009, 16:28

Re: Momentový klíč

Příspěvek

Děkuji moc, to jsem opravu nenašel.

L.u.k
Příspěvky: 17
Registrován: 10. červenec 2009, 16:28

Re: Momentový klíč

Příspěvek

Dobrý den, chtěl bych se ještě zeptat , jestli nevíte jak je dosaženo, já jsem to z toho obrázku nepochopil, ten požadovaný, nastavený moment u toho ráčnového typu klíče. Tam je nějak napjata pružina a na jejím konci je nějaká kulička, která se jako odvaluje po té ráčnové hlavě. Ta ráčnová hlava slouží asi jako ložisko. A taky nevím jak to funguje když se chce povolovat nebo utahovat to se musí něčím zajistit ten pohyb. Našel jsem tento obrázek, ale nevím zda to tak nějak funguje. Se mi zdá že tomu něco chybí. Ten třetí obrázek zleva znázorňuje nejspíš, když se překročí ten požadovaný moment. Tak to nějak přeskočí a cvakne.

děkuji za Váš čas

Lukáš
Přílohy
obrazek.jpg
(50.9 KiB) Zatím ještě nestaženo

arw
Veterán
Veterán
Příspěvky: 218
Registrován: 27. duben 2008, 15:26

Re: Momentový klíč

Příspěvek

Co se týče požadovaného momentu, tak se nastavuje tím, jak moc je stlačená pružina..ta tlačí na kuličku, která vytváří moment proti pohybu utahování/povolování. Pokud se neutahuje/nepovoluje, tak výsledná síla kuličky působí právě v ose otáčení a žádný moment nevytváří. Když se utahuje/povoluje, výsledná síla kuličky už neprochází středem otáčení a vzniká moment, který působí proti směru pohybu. Když je požadovaný moment překročen začne to přeskakovat(na pružinu působí už tak velká síla, která jí ještě víc stlačí).

Utahování/povolování se nastavuje tou částí 32 v pdfku str.5. Kdy v jednom směru ty zuby mohou přeskakovat, v druhém ne a naopak. Ráčnová hlava pak slouží jako ložisko, v podstatě celé 'ložisko' je na str.4.

Jinak ještě ten počet ráčnových zubů souvisí i s tím, jak "jemně" lze dotahovat..jde tedy o jakousi přesnost.

L.u.k
Příspěvky: 17
Registrován: 10. červenec 2009, 16:28

Re: Momentový klíč

Příspěvek

Děkuji moc, už sem to trochu pochopil, nevíte náhodou, co je, jak píšete že to začne přeskakovat, když se překročí ten nastavený moment? To je jako nějaké uložení té pružiny, které se propadá a ta kulička se už nedotýká toho momentového kroužku(takový ten šestihran s těma válečka na hranách). A když se ta kulička vlastně posouvá po tom šestihranu, tak tam existuje asi nějaká třecí sila, která působí proti pohybu toho momentu při dotahování nebo povolování a s rostoucí třecí silou roste i síla normálová ( to je ta síla na tu pružinu a ta se více stlačuje), jestli to nějak chápu. Ale nevím jak vysvětlit tu třecí sílu, která roste.(možná to souvisí s obtížností jak lze vyvodit ten moment při utahování, že je tam vlastně menší rychlost pohybu toho ložiska nebo moment teda.)

děkuji za odpověď , za Váš čas

Lukáš

L.u.k
Příspěvky: 17
Registrován: 10. červenec 2009, 16:28

Re: Momentový klíč

Příspěvek

Dobrý den, chtěl Vás poprosit jestli by mi někdo nezkouknul toto schema, kde jsem se pokoušel pochopit princip momentového klíče.
Jde mi o to když potřebuju šroub utáhnout na 40 Nm, tak jakou silou nebo pod jakým úhlem bych měl tlačit. Jestli je to takhle funguje, nebo spíše ty rovnice jestli to sedí trochu.

děkuji předem za rady
Přílohy
klic 001.jpg
(305.74 KiB) Zatím ještě nestaženo

Odpovědět

Zpět na „HLAVNÍ DISKUZE“