Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matematiky)

Vše co potřebujete a není to v jiném fóru. Tzn. DOTAZY, PROSBY, SHÁNĚNÍ REFERÁTŮ…
Odpovědět
Vaňous
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 89
Registrován: 24. září 2008, 23:14

Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matematiky)

Příspěvek

Ahoj,
chtěl bych se optat těch, kteří tenhle předmět měli, jak je to se zkouškou u prof. Fořta.
Jelikož moc lidí (včetně mě) si ani nedokáže představit co může být u zkoušky, tak doufám, že by se o to mohl někdo s námi podělit.
Pomůžou jakékoliv informace.
Předem mnohokrát děkuji!!

valdo.earth
Příspěvky: 52
Registrován: 04. leden 2009, 04:02

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Ma svuj okruh otazek. Urcite vam ho daval k diszpozici. Lze si otazky nastudovat ze skript. Na zkousce dostanes z kazdeho okruhu (myslim, ze jsou 4, ale vim, ze casto se nejaky okruh uplne vynecha) jednu otazku a pripravis si ji na papir. Musis tomu rozumet, on se te pta k tomu, aby zjistil jestli vis o cem mluvis. To je vse.

Vaňous
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 89
Registrován: 24. září 2008, 23:14

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Jen ještě takovej dotaz.
Těma okruhama myslíš tohle? http://marian.fsik.cvut.cz/~fort/vsm11.pdf
A ještě, nevíš jak je to s opravným termínem, jestli je pravda, že ti dá to samý co poprvé.
Opět dík

valdo.earth
Příspěvky: 52
Registrován: 04. leden 2009, 04:02

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Ano, to je ono. Na terminy si nehraje, muzes prijit x-krat. Pokud te vyhodi, tak myslim, ze dava to same (pripadne jenom jednu otazku z minula co te vyhodil) a k tomu jednu otazku navic.

Uživatelský avatar
Tczenda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 21
Registrován: 23. červen 2008, 14:12

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Moc bych Vás chtěl poprosit
Byl jsem dnes na zkoušce z MAME a pan Fořt mě chce vidět i příště, ale nějak nevím jak vypočítat příklad viz příloha. Chce ho po mě na příště.
Poradíte někdo, ve skriptech je to dost zmateční.
Děkuji mnohokráte
Přílohy
Příklad.pdf
(21.57 KiB) Staženo 427 x

Uživatelský avatar
Jizah
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 294
Registrován: 06. říjen 2008, 21:24

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

rovnice extrému, anebo rovnice extremály? Jinak nevim kolik času si strávil na přednáškách, takže jenom takle.. pokud máš funkcionál F(x), tak vnitřek integrálu je obvykle tvořen fcemi fx a fx', které následně dosadíš do Eulerovy rovnice:
fx -d/d(sigma) * fx' = 0

No nicméně tady je to všechno celkem nevhodně slepeno do sebe a pouhé dosazení asi moc vhod nepřichází, takže bych to řešil následovně. Celý vnitřek intrgrálu - x'^2 - x*x' - označíme jako funkci f a pro zjednodušení označíme x jako x1 a x' jako x2.
Načež následujou parciální derivace f podle proměných x1 a x2. Tzn
df/dx1 = -x' = fx
df/dx2 = 2x' - x = fx'

dosadíš do Eulerovy rovnice
-x' -d/dt * (2x' - x) = 0
-x' - 2x'' - x' = 0
x'' + x' = 0

A to už je dif rovnice 2. řádu, kterou vyřešíš pomocí vlastních čísel lambda
lambda^2 + lambda = 0
z čehož vyplývá
lambda1 = 0 a lambda2 = -1, tzn 2 reálné kořeny a výsledná rovnice by měla být ve tvaru
x(t) = C1*e^(lambda1 * t) + C2*e^(lambda2 * t)
x(t) = C1* + C2*e^(lambda2 * t)

s tím, že Céčka by se měly dát určit z okrajových podmínek. A toť asi vše, jestli jsem uplně mimo a mystifikuju, tak se omlouvám, ale takle bych to dělal já
a still more glorious dawn awaits. Not a sunrise, but a galaxy rise. A morning filled with 400 billion suns. The rising of the milkyway

Uživatelský avatar
Tczenda
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 21
Registrován: 23. červen 2008, 14:12

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Měla by to být rovnice extrému.
Nicméně co se tvého příspěvku týče, tak odpověď je velmi vyčerpávající ani jsem moc nedoufal že to někdo bude řešit :) . Takže moc děkuju za věnovaný čas!

Uživatelský avatar
Jizah
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 294
Registrován: 06. říjen 2008, 21:24

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

No neni zač. ;)
Jinak já bych se taky zeptal.. koukám do toho Fořtova pdfka a tam je, že sraz před sekretariátem matiky na Béčku. Přitom na přednášce tušim říkal, že u něj v kabinetu. Tak jak to teda je?
a still more glorious dawn awaits. Not a sunrise, but a galaxy rise. A morning filled with 400 billion suns. The rising of the milkyway

Vaňous
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 89
Registrován: 24. září 2008, 23:14

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Je to tak, že má kancelář až za sekretariátem v Béčku, to je tam, co se jde nahoru k jazykům. Tak tam jsme minulý týden čekali a pak nás vzal všechny do kanclu.

Uživatelský avatar
Jizah
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 294
Registrován: 06. říjen 2008, 21:24

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Jo super :) .. a co jinak zkouška, hrotí to nějak, dělá z toho peklo? A nebo je to opravdu tak lehké, jak pravidelně zmiňoval? :)
a still more glorious dawn awaits. Not a sunrise, but a galaxy rise. A morning filled with 400 billion suns. The rising of the milkyway

Vaňous
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 89
Registrován: 24. září 2008, 23:14

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

No nevim, to je asi hodně subjektivní. Když se naučíš všechny ty 3 okruhy, tak seš v klidu :-) Dostaneš 1 teoretickou otázku a 1 příklad, oboje musíš udělat, aby ti to dal. Navíc tu teoretickou mu musíš vysvětlit, co jsi tím myslel a jak to je. A při tom vysvětlování, když plácneš úplnej nesmysl, tak ti neřekne, že to je volovina, ale chce po tobě slyšet, proč si myslíš že to tak je a tak.... On si myslí, že to jednoduchý je, dokonce to tam i pořád řiká, ale mě tahle matika nedávala smysl.
Ale zas na druhou stranu za sebe musim říct, že jsem tomu nic moc nedal, teda resp. nic než moc, a mam za E.
Takže úplný peklo to není, ale musíš vědět no....

Uživatelský avatar
kein_nick
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 384
Registrován: 11. únor 2007, 17:01

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Zdarec, koukam, ze jste uz tento predmet meli. Uvazuju, ze si ho napisu, potrebuju kredity. Chci se zeptat, jak to probiha behem semestru? Nejaky ulohy na doma? Na zapocet staci dochazka nebo jsou i nejaky "referaty"? V anotaci k predmetu u rozvrhu neni nic... Diky
NAVZDY
R.I.P. Lokomotiv Jaroslavl 7.9.2011 & Alexander Galimov 2.5.1985 - 12.9.2011
OFF, tesne pod vrcholem ..

Uživatelský avatar
Jizah
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 294
Registrován: 06. říjen 2008, 21:24

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Kde nic tu nic :lol: .. zcela narovinu, panu profesorovi je uplně šumák, jestli tam jsi, anebo nejsi. Účast tedy nepovinná, a to jak na přednášce, tak i na "cvičení". Cvičení v uvozovkách proto, že celý ten čtyr-hodinový blok je defakto jedna velká přednáška. Případné příklady se občas jenom mihnou v průběhu výkladu.
Z výše zmíněného už asi sama odvodíš, že úkoly ne-e a v podstatě nic ne-e. Jediné co musíš, je dojít si na konci pro zápočet a "někdy" si zajít na zkoušku. Ty uvozovky proto, že pan profesor nevypisuje žádné termíny, prostě řekne den v týdnu, kdy se můžete zastavit a on vás vyzkouší.

Zkoušení je pak taky kapitolka sama o sobě. Jak už bylo psáno - nejsou termíny, prostě přijdeš a když to nevyjde, tak za týden znova. Patrně je jedno kolikrát přijdeš. Náplní zkoušky jsou dvě otázky - jedna teoretická, druhá příklad. Zkouškové otázky/okruhy jsou přesně to, co je uvedené v požadavích, viz. zde http://marian.fsik.cvut.cz/~fort/vsm11.pdf . Tzn nazačátku ti ukáže tento papír, vybere číslo otázky a jedeš. Popravdě tak trochu mi příšlo, že prostě jenom řekl číslo otázky a nikam si ho ani nezapsal. Tudíž ti, kdož by na to měli koule, by si tak mohli vybrat otázku jednodušší/kterou lepé umí a nic by se nestalo (ale není zaručeno). Na samotné vypracovávání není žádný limit. Kdo má hotovo - k tomu si sedne a nechá povídat vlastními slovy. A na slova pozor, mě za jedno nenápadné slovo seřval už v první větě. Povíš li mu, co chce slyšet, napíše známku a jdeš domů. No a pokud ne, tak tě patrně vyrazí (a ještě před tím samozřejmě seřve) a za týden znova. S tím, že při následné návštěvě ti dá tu stejnou otázku, na které tě vyrazil. Zde mi opět přišlo, že si ta čísla otázek prostě nikam nepíše, tzn. že pokud mu v této situaci řeknete jakékoliv číslo otázky, tak jí prostě dostanete.

A to je asi pro tuto chvíli vše. Chceš li si předmět zapsat - zapiš, přijde mi, že se na tom dá celkem lehce nahnat dobrá známka (navíc kreditově taky žádná bída). Nicméně abys nebyla trochu zklamaná, protože předmět je bohužel spíše teoretický, než aby se v něm počítalo. Ale to už je věc vkusu.
a still more glorious dawn awaits. Not a sunrise, but a galaxy rise. A morning filled with 400 billion suns. The rising of the milkyway

Uživatelský avatar
kein_nick
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 384
Registrován: 11. únor 2007, 17:01

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Jizah: paradni informace, moc diky ;-) pri projizdeni planu v bile knize me tenhle predmet proste trknul, koukam do rozvrhu a nic tam a tak clovek hledal pomoc tady :-)
NAVZDY
R.I.P. Lokomotiv Jaroslavl 7.9.2011 & Alexander Galimov 2.5.1985 - 12.9.2011
OFF, tesne pod vrcholem ..

arw
Veterán
Veterán
Příspěvky: 218
Registrován: 27. duben 2008, 15:26

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Jizah to popsal poměrně dobře.. ale 100x radši bych dělal znova všechny předměty než jednu matiku s panem Fořtem :D Dobře si rozmysli, co si vybíráš :) Jinak marný nejsou nějaký povinně-volitelný s panem prof Nožičkou.. Já měl jeden, ale v létě..Aerodynamika strojů, výbornej předmět :D, popř. v zimě Technická termodynamika - sice je potřeba chodit na přednášky, aby ses měla z čeho učit, ale zkouška zadara a ještě za víc kreditů

Uživatelský avatar
kein_nick
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 384
Registrován: 11. únor 2007, 17:01

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Koukam, ze technicka termodynamika neni, pokud koukam dobre ... Navic od terma radsi ruce pryc :-D
Jo, zlaty casy, kdy jsme nemeli na vyber, tohle hledani, co si zapsat, je unavny :-))
Nejaky dalsi tipy nekdo?
NAVZDY
R.I.P. Lokomotiv Jaroslavl 7.9.2011 & Alexander Galimov 2.5.1985 - 12.9.2011
OFF, tesne pod vrcholem ..

Uživatelský avatar
Jenda10
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 155
Registrován: 27. září 2008, 01:15

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Profesor Nožička je moc fajn člověk, měl jsem ho na termodynamiku (dříve technická termodynamika) a aerodynamiku, oboje bylo dobrý, jenom to přednáší takovým "povídacím" stylem, takže hlavně k večeru to člověka docela ukolébá :D U zkoušky je to taky hodně v pohodě, stačí chodit na přednášky.

Tu matiku si vážně nezapisuj! Totiž ten předmět sám o sobě je bezva a třeba mě dost bavil, ale výuka je mizerná, takže jsem tam pak ani nechodil a učil se to ze skript. U zkoušky je potom profesor Fořt takovej nevyzpytatelnej.....zlí jazykové tvrdí, že dokonce přivedl svou hrubostí pár slečen k pláči :D Ba ne, on není zlej, ale nějak ho rozčiluje, když někdo nerozumí matice a plácá blbosti :) Jizah to popsal dobře.

Jestli chceš nahnat kredity a zároveň se dozvědět něco užitečnýho, tak si spíš zapiš něco z vlastní specializace :wink: A jinak mě teď ještě napadlo, že si můžeš zapsat Soft skills, 3 kredity jenom za účast a je to celkem dobrý (byl tady o tom svýho času i topic), přičemž ti to pak fakulta uzná jako "humanitní předmět", pokud jsi ho ještě neměla.
Když s někým nelze vyjít, je třeba s ním vyběhnout:-)

Uživatelský avatar
kein_nick
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 384
Registrován: 11. únor 2007, 17:01

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Tu matiku zkusim, tam vidim 4 kredity, hodi se mi rozvrhove.. Navic kterej profesor neni neprijemnej, kdyz mu prijde na zk clovek, co tomu nerozumi? :-) (ano, mozna urcita davka naivity, ale treba ne ..)
Na leto to mam naplanovany s kreditama, ale hodil by se mi ted do zimy jeste jeden predmet. Takze asi tak :)
Kazdopadne dikes za postreh ;-)
NAVZDY
R.I.P. Lokomotiv Jaroslavl 7.9.2011 & Alexander Galimov 2.5.1985 - 12.9.2011
OFF, tesne pod vrcholem ..

arw
Veterán
Veterán
Příspěvky: 218
Registrován: 27. duben 2008, 15:26

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Jinak ještě koukám, že jednou je tenhle předmět s kódem za 4kredity se zkouškou a podruhý se stejným počtem kreditů za zápich..zajímavý. Já měl ve 4. bc tenhle předmět (vybraný statě z ma 1) se zkouškou a teď se dívám, že ho budu mít teď v prváku na ing. za zápich (matematika pro mech.). Takže čert ví, v jakej je v tom rozdíl :roll: . Takže by možná nebylo marný si zapsat jen ten zápich :)

Uživatelský avatar
kein_nick
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 384
Registrován: 11. únor 2007, 17:01

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Taky jsem na to koukala, ze je 2 x v rozvrzich... V bily knize je ta zkouskova varianta, zustanu u ni.. ikdyz by se mi libilo jet jenna zapich, ale tam bude treba nejaka "zrada" :D
NAVZDY
R.I.P. Lokomotiv Jaroslavl 7.9.2011 & Alexander Galimov 2.5.1985 - 12.9.2011
OFF, tesne pod vrcholem ..

Uživatelský avatar
Jizah
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 294
Registrován: 06. říjen 2008, 21:24

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Pokud vím, zápichovou verzi si zapisují ti, kdož mají ještě povinné pokračování tohoto předmětu. Tuším, že Aplikovaná matematika pro mechaniku, která se přednáší v následujícím semetru. Ti mají potom v letním semestru dvou semestrovou zkoušku z obou předmětů.
a still more glorious dawn awaits. Not a sunrise, but a galaxy rise. A morning filled with 400 billion suns. The rising of the milkyway

mloka
Příspěvky: 1
Registrován: 11. únor 2008, 15:27

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Ahoj,
mate prosim nekdo odkaz na termin zkousek z predmetu matematika pro mechaniku, pro skolni rok 2012/2013?
Dekuji.


Uživatelský avatar
kein_nick
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 384
Registrován: 11. únor 2007, 17:01

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

Cus, zase ja :D
Delam si otazky ke zkousce, ale nejak v podkladech nemuzu rozpoznat, co by se mohlo skryvat pod otazkou z Variacniho poctu cislo 6 nebo-li lokalnı extremy konvexnıch funkcionalu. Prosim, nemohl by nekdo ten kousek z prednasek / vypracovanou otazku zdigitalizovat? Dik
NAVZDY
R.I.P. Lokomotiv Jaroslavl 7.9.2011 & Alexander Galimov 2.5.1985 - 12.9.2011
OFF, tesne pod vrcholem ..

arw
Veterán
Veterán
Příspěvky: 218
Registrován: 27. duben 2008, 15:26

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

nvm, jestli pomůže, ale našel sem něco málo u sebe..není to moje zpracování :D ...btw. jak se ti líbil předmět? :twisted:
Přílohy
37.jpg
(52.27 KiB) Zatím ještě nestaženo
38.jpg
(78.07 KiB) Zatím ještě nestaženo
39.jpg
(41.64 KiB) Zatím ještě nestaženo

Uživatelský avatar
kein_nick
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 384
Registrován: 11. únor 2007, 17:01

Re: Matematika pro mechaniku (dříve Vybrané statě z matemati

Příspěvek

arw: dik, mrknu na to behem dne poradne
Jak se libil? Nebudu lhat, prvnich nekolik clovek byl, ale pak zacal ujizdet jiny predmet .. no je toho hodne ted najednou ..
Ale chodit tam a mit prednasky z predchozich let, tak by to zly nebylo. Coz je rada dalsim rocnikum .. Sehnat si prednasky a chodit :)
NAVZDY
R.I.P. Lokomotiv Jaroslavl 7.9.2011 & Alexander Galimov 2.5.1985 - 12.9.2011
OFF, tesne pod vrcholem ..

Odpovědět

Zpět na „HLAVNÍ DISKUZE“