Jakej obor?

Vše co potřebujete a není to v jiném fóru. Tzn. DOTAZY, PROSBY, SHÁNĚNÍ REFERÁTŮ…
Odpovědět
Uživatelský avatar
Strojař
Příspěvky: 36
Registrován: 13. březen 2007, 18:03

Jakej obor?

Příspěvek

Vůbec netuším co za obor, ještě na to mám měsíc. Jsem si jistej, že nechci nic s ekonomií. Rád bych se směřoval někam k dopravním prostředkům, automatizaci, průmyslovejm robotům, biomedicíně a nanotechnologiím. Asi to v jednom oboru skloubit nepujde co?

Mates
Zakladatel
Zakladatel
Příspěvky: 206
Registrován: 05. únor 2007, 11:43

Příspěvek

No jak se to vezme, pokud budes mit chut muzes si zapisovat volitelne predmety z jinych oboru a zajimat se o to co te bavi....musis mit napr 3 zakladni a 3 volitelny a ty jsou na kazdem oboru doporucene, ale kdyz si vyberes z jineho, myslim, ze nikdo nic proti mit nemuze...

Uživatelský avatar
ALbi
Čestný strojař
Čestný strojař
Příspěvky: 508
Registrován: 16. květen 2007, 15:21

Příspěvek

Lidi mám otázku. Ten obor se volí už na konci druháku,co?

Jaké máte kdo zkušenosti. Váhám mezi Technologií a materiálovým inženýrstvím. Váhal ste někdo taky? :) A jak ste se rozhodli
*******************
Follow your intuition and embrace the change!

Marfel
Příspěvky: 7
Registrován: 13. leden 2008, 11:07

Příspěvek

ALbi87 píše:Lidi mám otázku. Ten obor se volí už na konci druháku,co?

Jaké máte kdo zkušenosti. Váhám mezi Technologií a materiálovým inženýrstvím. Váhal ste někdo taky? :) A jak ste se rozhodli
Jeden z učitelů co o těch oborech povídal říkal něco o polovině dubna.
Uvidíme, kdy to začne fungovat v KOSu.

Souboj mezi technologií a Mat. inženýrstvím jednoznačně vyhrává...... IAT :-)

Uživatelský avatar
GReddy
Veterán
Veterán
Příspěvky: 695
Registrován: 23. březen 2007, 17:07

Příspěvek

je tady nekdo z vyzsich rocniku na dopravni a manipulacni technice?

Loobosh
Příspěvky: 8
Registrován: 11. leden 2008, 12:23

Příspěvek

zdravím, taky bych se chtěl zeptat někoho z vyšších ročníků na zkušenosti s oborem dopravní a manipulační technika.. díky.. :wink:

mcland
Příspěvky: 2
Registrován: 05. únor 2008, 13:03

Příspěvek

Marfel píše:
ALbi87 píše:Lidi mám otázku. Ten obor se volí už na konci druháku,co?

Jaké máte kdo zkušenosti. Váhám mezi Technologií a materiálovým inženýrstvím. Váhal ste někdo taky? :) A jak ste se rozhodli
Jeden z učitelů co o těch oborech povídal říkal něco o polovině dubna.
Uvidíme, kdy to začne fungovat v KOSu.

Souboj mezi technologií a Mat. inženýrstvím jednoznačně vyhrává...... IAT :-)
Na internetu jsem našel něco jako, že se to zapisuje na studijním oddělení. A doba termínu je tam také viz. http://www3.fs.cvut.cz/web/fileadmin/do ... hl1178.doc

Uživatelský avatar
Killer
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 117
Registrován: 07. únor 2007, 15:06

Příspěvek

Loobosh píše:zdravím, taky bych se chtěl zeptat někoho z vyšších ročníků na zkušenosti s oborem dopravní a manipulační technika.. díky.. :wink:
mam za sebou zatim 1 sem. dopr. a man. techniky a predmety byly v podstate stejny jako s apl. mechanikou - jako "volitelny" mate vybrany State z pruznosti a Vyssi mechaniku. Zbytek predmetu je stejnej jako pro ostatni obory. Je to sice vic prace nez treba na technologii, ale zase se dozvis vic veci, ktery se ti muzou hodit. Takze pokud nejsi z tech, co nesnasi mechaniku a pruzinu, tak si tenhle obor klidne zvol
It's good to be bad

David
Příspěvky: 169
Registrován: 17. březen 2007, 13:45

Příspěvek

Myslim, ze "vic veci ktery se ti muzou hodit" je dost subjektivni pohled. Samozrejme chapu, ze existujou i lidi, co maji pocit, ze prave ten jejich obor je ten nejtezsi na skole a maji porad potrebu poukazovat na ostatni, treba na studenty oboru strojirenska technologie, pripadne ekonomiky a managementu a dalsich... Pro kazdeho je je "jednoduche" a "slozite" neco uplne jineho. Myslim, ze nejlepsi je vybrat si obor ne podle toho co ti "nevadi", ale co te bavi :wink: A ackoliv to studenti tzv. "tezsich" oboru prenaseji tezko pres srdce, tak technologicke obory rozhodne neprodukuji nezamestnane "lepsi delniky s diplomem" :-)

P.S: Se vstupem na oborove studium se to tak nejak "lame" a z "lovne zvere" se najednou stavate "chovnou zveri", alespon ja jsem ten pocit postupne mel. Drzim vsem co si budou vybirat obor palce, at vyberou spravne a bavi je to :wink:

Uživatelský avatar
Killer
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 117
Registrován: 07. únor 2007, 15:06

Příspěvek

rozhodne sem nechtel, aby to vyznelo tak, jak napsal David. Spis sem to myslel tak, ze 5. semestru na dopr. technice budes muset vypracovavat referaty podobne jako v semestru predchozim, coz nekomu problemy nedela a nekomu naopak ano. kazdopadne kazdej obor ma neco do sebe a nejlepsi je volit opravdu to, kam te to tahne.
It's good to be bad

Uživatelský avatar
GReddy
Veterán
Veterán
Příspěvky: 695
Registrován: 23. březen 2007, 17:07

Příspěvek

co se tyce dopravni techniky (oboru) resi se tam vubec neco s auty? zatim mi prijde ze je to vse jen omacka okolo, co treba nejaky design, konstrukce motoru prevodoveho ustroji modernizace a podobne?

David
Příspěvky: 169
Registrován: 17. březen 2007, 13:45

Příspěvek

Killer píše:rozhodne sem nechtel, aby to vyznelo tak, jak napsal David. Spis sem to myslel tak, ze 5. semestru na dopr. technice budes muset vypracovavat referaty podobne jako v semestru predchozim, coz nekomu problemy nedela a nekomu naopak ano. kazdopadne kazdej obor ma neco do sebe a nejlepsi je volit opravdu to, kam te to tahne.
No tak ono to není s referátama o moc lepší kdekoliv jinde :-D Já na DMT sice nejsem, ale minulej semestr jsme měli referát pomalu všude, kam jsem "strčil čumák". Ale v poho, já to taky nebral tak tragicky jak to možná vyznělo. Jen už mě občas sejří jak se o STMB/VIN pořád leckdo otírá, věřím, že to nebyl tvůj případ a jen to tak vypadalo, pohoda :wink:

GReddy: To je co tak slýchám bolest nejen oboru který děláš... Specializaci můžeš částečně ovlivnit volbou volitelných předmětů, bohužel povinné jsou většinou nastaveny stylem "nikoho neurazit" (ale taky nijak zvlášť nenadchnout)...

Uživatelský avatar
GReddy
Veterán
Veterán
Příspěvky: 695
Registrován: 23. březen 2007, 17:07

Příspěvek

david: presne tak mi to prijde, na druhou stranu je dobre ze pokud se nekdo nedostane na DMT tak ma moznost jit na aplikovanou mechaniku protoze se tam bere skoro to same

David
Příspěvky: 169
Registrován: 17. březen 2007, 13:45

Příspěvek

Ale zas musíš vnímat, že jsou tam lidé různě zaměření. Povinné předměty jsou i v oboru "všeobecnější", co tě zajímá se vážně řeší volitelnými a nepovinnými... Neříkám, že je situace ideální a že by se nedalo nic vylepšit jak v přístupu vyučujících tak v studijních plánech samotných, nicméně realisticky vzato je čirou utopií představa, že budou vždy vyhovovat všem. Asi ani DMT (nevím, nestuduju to tak radši moc nehodnotím) není "jen o autech" či něco takového. Proto nelze udělat "všeobecný" studijní plán tak, aby vyhověl "autíčkářům", ale i těm ostatním. Vždycky je to o kompromisu - kdyby to bylo jen o autech, tak budou řvát ty co tam jen kvůli autům nešli, takhle to třeba stopro nesedí těm, které auta zajímají.

Já osobně studuju ŘEP, jsem velmi spokojen a to je to u nás stejně. Máš jakýsi "základ" a k tomu si máš možnost pomocí volitelných a nepovinných předmětů možnost upravit profil výuky trošku "k obrazu svému". Koho baví víc účetnictví, najde si tam svoje, kdo je víc do marketingu, taky, kdo do manažerských a ekonomických teorií či do personalistiky nebo do informačních systémů, má taky tu možnost...

Prostě - ani od "společného oborového" studia nelze čekat, že bude stopro sedět každému bez modifikací, protože jsme každý jiný :wink:

verca.biker
Příspěvky: 1
Registrován: 19. leden 2008, 12:50

Příspěvek

GReddy píše:co se tyce dopravni techniky (oboru) resi se tam vubec neco s auty? zatim mi prijde ze je to vse jen omacka okolo, co treba nejaky design, konstrukce motoru prevodoveho ustroji modernizace a podobne?
ahojky, sem ve 4. ročníku na DMT (jsem ještě poslední magisterský, tak to mám maličko jinak jak vy)...JInak o autech jsou předměty Úvod do dopravní techniky, Teorie vozidel, převodovky vás naučí počítat v Mechanických a hydraulických převodech...a v Projektu 2 děláte buď nápravu, nebo potom ojnici, podle toho na jakým podoboru jste...takže něco s autíčkama tam opravdu, je...ale nečekejte, že to bude nějak moc praktický...ale to neni nikde na škole...jinak je tam docela dobré, že pokud jdete na karosérie, tak spolupracujete na bakalářce (příp. diplomce) s firmou, takže je to docela potom už dost praktický...a taky je tam dobrý ten podobor pod Škodovkou..jsou tam dobré exkurze...já si moc nestěžuju, na druhou stranu, předmětů jako mechanika nebo pružnost se nezbavíte...ale na bakalářským tam je jen ten jeden semestr kde je vyšší mechanika a pružnost pro Bc....Jinak že by mě zrovna nějak moc bavila mechanika a pružnost to ne (ani mi to nijak zvlášť nešlo) a ty další předměty se dají docela dát... mě teda nejhorší přišla ME2...

Uživatelský avatar
GReddy
Veterán
Veterán
Příspěvky: 695
Registrován: 23. březen 2007, 17:07

Příspěvek

tak to dekuji za nazor :), mechanika 2 mi prijde rovnez jako peklo (oproti PP1 ktera mi tak hrozna neprijde)

chci se zeptat je tam i neco co se alespon okrajove dotyka designu vozidel?

tralalala
Příspěvky: 41
Registrován: 09. prosinec 2007, 19:31

Aplikovaná mechanika

Příspěvek

Ahoj. Potřebuju poradit...do pátku musim podat přihlášku na obor a pořád tápu...Chci studovat letadlovou techniku,takže jsem nejdřív přemýšlela o dopravní a man.technice. Jenže na oborový přednášce mi bylo řečeno,že se sice může zdát,že tenhle bc. obor by k letadlům mohl směřovat,ale že je to vlastně úplně jedno, z jakýho oboru tam půjdu, klidně že můžu i z tech. a m.Sice se říká,že je to nejjednodušší obor,ale nejsem si jistá jestli by mě to zrovna bavilo. Teď přemýšlím nad aplikovanou mechanikou,ptž mi řijde,že by se mi mohla docela hodit,ale mam strach z bc. práce, ptž v mechanice nijak moc nevynikám... spíš mě tam zaujalo to matematický modelování, nikde ale nemůžu sehnat, co se tam vlastně učí... Tak prosím někoho, kdo studuje nebo studoval obor Aplikovaná mechanika,aby mi napsal,co se třeba řeší v projektu a tak. A není tu někdo,kdo studuje už přímo letadlovou techniku?

Uživatelský avatar
GReddy
Veterán
Veterán
Příspěvky: 695
Registrován: 23. březen 2007, 17:07

Příspěvek

dopravka a aplikovana mechanika je skoro jedno a to stejny, kdyz se podivas do studijniho planu tak mechaniky i pruznost jsou u obou oboru ;)

tralalala
Příspěvky: 41
Registrován: 09. prosinec 2007, 19:31

aplikovaná mechanika

Příspěvek

No mě jde spíš o ten projekt a bc. práci...to se asi bude lišit....tak by mě zajímalo,co se dělá třeba v tý mechanice...Jo a taky jsem se nezmínila,že jsem si nezapisovala Me2,čehož teď zpětně docela lituju,takže si říkám,jestli se to dá zvládat i bez me2 nebo jestli bych se to od října musela začít doučovat abych měla vůbec šanci...

Uživatelský avatar
Killer
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 117
Registrován: 07. únor 2007, 15:06

Příspěvek

ve vyssi mechanice se delaji Lagrangeovy rce 2. druhu, metody virt. praci a vykonu, kmitani s vice stupni volnosti, graficke metody...

bez mechaniky 2 to pro tebe bude tezky, ale muzes si vyssi mechaniku nezapsat a nejdriv absolvovat mech2
It's good to be bad

tralalala
Příspěvky: 41
Registrován: 09. prosinec 2007, 19:31

aplikovaná mechanika

Příspěvek

a co se třeba řeší v projektu? :-)

tralalala
Příspěvky: 41
Registrován: 09. prosinec 2007, 19:31

aplikovaná mechanika

Příspěvek

a co se třeba řeší v projektu? :-)

Uživatelský avatar
Killer
Sponzor
Sponzor
Příspěvky: 117
Registrován: 07. únor 2007, 15:06

Příspěvek

v projektu I. ted vsechny obory maji stejny zadani - 2st. prevodovka (nekdo ma celni, nekdo kuzelovy kola, zadani dle data narozeni)
It's good to be bad

tralalala
Příspěvky: 41
Registrován: 09. prosinec 2007, 19:31

Příspěvek

jéé, já myslela,že ten projekt souvisí s oborama, to je blbý...Ale dík moc za info :-)

Beo
Příspěvky: 4
Registrován: 22. květen 2008, 18:33

Re: Jakej obor?

Příspěvek

Zdravíčko,
vím, že to je kapítko v předstihu, ale já nemám rád moc kvalty a rád když to jde řeším věci včas. Chtěl by jsem se zeptat na obor aplikovaná mechanika od někoho z vyššího ročníku. Ono si toho člověk hodně přečte, ale kdo na svých stránkách bude hanit svůj předmět? Jde mi hlavně o návaznost na Biomedicínské a rehabilitační inženýrství (jestli se toho dožiju..) a o celkový dojem z předmětu (spíš jde o pocity, dojmy atd. :) Děkuji za odpověď.

vozi
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 132
Registrován: 31. leden 2009, 16:31

Re: Jakej obor?

Příspěvek

Rád bych všechno řešil včas tak bych rád věděl jestli pak nevíte, jak je na tom v praxi Technologie a Doparvní a manipulační technika ? Jako jestli nevíte, jak je to pak s uplatněnim... O to taky přece asi jde... Já právě nemám problém ani s jednim, ale stejně tápu ... :wink: :wink: dík

Uživatelský avatar
GReddy
Veterán
Veterán
Příspěvky: 695
Registrován: 23. březen 2007, 17:07

Re: Jakej obor?

Příspěvek

zatim nevim jak s uplatnenim (podle me z ty skoly si toho clovek stejne zase tolik neodnese a kazda firma si te zauci po svem, jelikoz ty 100 let stare postupy ktere se na teto skole resi se nikde nepouzivaji) ale co se tyce obtiznosti - na dopravce budes mit hodne mechanik, na technologii zase dost ekonomiky takze zalezi co je ti blize.. Hodne lidi si dalo technologii protoze to je jeden z mala oboru kde neni Pruznost Pevnost State a Mechanika ale podle bile knihy si ty predmety stejne budou muset lidi zapsat na magistrovi takze defakto je uplne jedno jakej obor si vyberes. Naopak na autech jsou take predmety jako pravo, managment podniku a ekonomie... Ja jsem na autech a v tomto semestru mam zvolene predmety Technologicnost konstrukci a Prumyslovy marketing coz jsou defakto predmety z technologie a ekonomiky... Volis si sam co chces, lide co jsou na technologii si zase mohou volit predmety dopravky...Vaicova ti o tom rekne na studijnim urcite mnohem vice .

sniper
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 63
Registrován: 13. leden 2008, 10:01

Re: Jakej obor?

Příspěvek

Ahoj,lidi mohl by mi někdo napsat nějaký poznatky z vlastní zkušenosti o oboru výrobní technika,jaká je tam obtížnost,co se tam hlavne dělá,jaké je po tom uplatnění,nějaké poznatky zkušenějšího atd.dík :)

vozi
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 132
Registrován: 31. leden 2009, 16:31

Re: Jakej obor?

Příspěvek

GReddy píše:zatim nevim jak s uplatnenim (podle me z ty skoly si toho clovek stejne zase tolik neodnese a kazda firma si te zauci po svem, jelikoz ty 100 let stare postupy ktere se na teto skole resi se nikde nepouzivaji) ale co se tyce obtiznosti - na dopravce budes mit hodne mechanik, na technologii zase dost ekonomiky takze zalezi co je ti blize.. Hodne lidi si dalo technologii protoze to je jeden z mala oboru kde neni Pruznost Pevnost State a Mechanika ale podle bile knihy si ty predmety stejne budou muset lidi zapsat na magistrovi takze defakto je uplne jedno jakej obor si vyberes. Naopak na autech jsou take predmety jako pravo, managment podniku a ekonomie... Ja jsem na autech a v tomto semestru mam zvolene predmety Technologicnost konstrukci a Prumyslovy marketing coz jsou defakto predmety z technologie a ekonomiky... Volis si sam co chces, lide co jsou na technologii si zase mohou volit predmety dopravky...Vaicova ti o tom rekne na studijnim urcite mnohem vice .
jj, super dík, já myslim že je to vyčerpávající.... ještě se poptám... ale vypadá to na tu dopravku no :wink: dik

salusa
Příspěvky: 27
Registrován: 28. březen 2008, 18:21

Re: Jakej obor?

Příspěvek

nevite prosim nekdo jak se pocita vazeny prumer? diky

Slamik
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 152
Registrován: 28. leden 2008, 21:44

Re: Jakej obor?

Příspěvek

Rekne ti ho paní na studijním, když poprosís. Jinak v hlavní diskuzi je na to prográmek, kterej to počítá spolehlivě!!

Uživatelský avatar
alkie
Veterán
Veterán
Příspěvky: 345
Registrován: 21. leden 2008, 17:41

Re: Jakej obor?

Příspěvek

salusa: http://strojar.com/viewtopic.php?p=7864#p7864

Jinak si jeste precti muj podpis o fci "hledat" ;)
http://www.speedtest.net/result/1258256262.png - 344 Mbps down, 106 Mbps up ;)

PS: Kdyz neco hledam, pouziju nejdriv fci "hledat" ---> HLEDEJ ZDE a teprve potom neco pisu...
PS2: Pokud neco hledam, co zde nemusi byt, tak hledam zde http://www.si.to.kurva.vy.googluj.cz/

falcon
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 13
Registrován: 19. leden 2008, 23:31

Re: Jakej obor?

Příspěvek

tak letošní statistiky ročníku 2007-2011 jsou: dopravní a manipulační - 87, životní prostředí - 79, informační a automatizační technika - 25, aplikovaná mechanika - 34, výrobní technika - 50, technologie a management - 145

všeho všudy 420 v ročníku

zdroj: nástěnka na studujním

Uživatelský avatar
majik8
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 46
Registrován: 01. říjen 2008, 13:32

Re: Jakej obor?

Příspěvek

ahoj, měl bych 2 dotazy.
Nejprve jak to s tím zápisem na obor vypadá, bude to někde v Kosu a nebo zajdu na studijní a tam to nahlásím a nebo poslu nějákou přihlášku??
a zadruhé, kde bych mohl najít seznam konkrétních oborů??


díky

Uživatelský avatar
ALbi
Čestný strojař
Čestný strojař
Příspěvky: 508
Registrován: 16. květen 2007, 15:21

Re: Jakej obor?

Příspěvek

přehled oborů najdeš třeba tady:
http://www3.fs.cvut.cz/web/index.php?id ... 1/index.ph

A přihlášení se provádí tak, že si z bílé knihy zapíšeš předměty doporučené pro tvůj obor v Bílé knize.

Uvedu příklad zápisu pro náš obor Strojírenské technologie, kde je to nejsložitější:

Obor STM (strojírenská technologie a managament) obsahuje tři podvětve rozdělené do SKUPIN a), b) a c)

skupina a) = Výrobní inženýrství (VIN)
skupina b) = Materiálové inženýrství
skupina c)= Ekonomika podniku

Jakmile si zapíšeš někdy předměty jedné skupiny, pak je nutné si v každém dalším semestru volit danou skupinu až do ukončení studia jako Bakalář. Vyjímky jsou možné pouze po konzultaci s tutorem ústavu. Takto to chodí u nás, jinde to bude možné trochu jiné..

Postup:

V Bílé knize se dočteš asi toto: Je tedy doporučeno volit jeden předmět, přičemž:
zapsáním Výrobních strojů a zařízení se automaticky hlásíš na směr Výrobní inženýrství (čistá technologie)
zapsáním Korozivzdorných a žárupevných materiálů se hlásíš na směr Materiálové inženýrství (materiály)
zapsáním Podnikových informačních systémů se hlásíš na směr Ekonomika podniku (ekonomika)

Snad sem to moc nezamotal:)
*******************
Follow your intuition and embrace the change!

Uživatelský avatar
thought
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 124
Registrován: 31. leden 2009, 23:03

Re: Jakej obor?

Příspěvek

ahoj tak bych se rad optal take na obory .... ceka me vyber ..... je tu docela dost zajimavych oboru ale spise az magisterske ale uvitam vase zkusenosti a infa o techto oborech a hlavne jak jsou studovatelne "narocnost" :
1) AMEB - aplikovan mechanika pro bakalare ..... zde me zajimaji se zamerenim bud na obory
a) biomedicinske a rehabilitacni inzenyrstvi
nebo
b) matematicke modelovani v technice

2) nevim jak to tady presne je ale asi Technika zivotniho prostredi, tepelna a procesni technika :
odbor - tepelnych a jadernych energetickych zarizeni (zamereni jaderne elektrarny)

3) IAT, PRT -

diky za infa

Uživatelský avatar
Jenda10
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 155
Registrován: 27. září 2008, 01:15

Re: Jakej obor?

Příspěvek

Když už se to tady znovu řeší, tak bych se taky rád zeptal, a to na obor aplikovaná mechanika, ale jde mi naopak o zaměření na mechatroniku a pružnost. Budu rád za jakýkoliv informace, ale zajímalo by mě hlavně navazující magisterské studium, jeho obtížnost, co všechno se tam studuje, a taky možnost uplatnění, protože tenhle obor nedokážu moc zařadit :)
Když s někým nelze vyjít, je třeba s ním vyběhnout:-)

Odpovědět

Zpět na „HLAVNÍ DISKUZE“